Kombi cihazları ve enerji tasarrufu 2022 – 2023

2022 yılının Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile dünyada global bir kriz tetiklenmiş ve enerji fiyatları, özellikle doğalgaz fiyatları aşırı arttı. Haliyle 2022 – 2023 kış sezonunda nasıl ısınacağız sorusu ise herkesin aklında. Gelin beraber bu yazımızda nasıl kombi enerji tasarrufu sağlanır birlikte madde madde ele alalım.

1- Kombi bakımınızı kışa girmeden yaptırınız.

Kombi cihazlarınızdan tam randıman almanız için cihazınızın yıllık bakımını yaptırmak şart. Kombi cihazınızın uzun süre kullanımı sonucunda cihazın iç kısmında, yanma ünitesinde ve bacada toz birikmektedir. Bu biriken tozlar cihazınızın doğalgazı etkili bir şekilde yakmasına engel olmakta, tutuşmada gazın dışarı atılmasına neden olmaktadır. Yanmadan atılan gaz ise direk israf demektir.

Enerji tasarrufu kombi bakımı
Kombi yanma unitesi bakımı ve enerji tasarrufu

2 – Düzenli Petek Bakımı ile enerji tasarrufu

Petek bakımı, odalarınızda bulunan peteklerin yerinden sökülerek, içinin kimyasal çözeltiler ile temizlenmesidir.Cihazınızın yine uzun süre petek bakımı yapılmadığında peteklerde tortu birikmesi sonucu cihazın petekleri yeterli ısıtamaması, yine verimin düşmesi anlamına gelmektedir. Peteklerin yeterli ve doğru oranda ısınıp ısınmadığını elinizle kontrol edebilirsiniz. İçinde tortu ve pislik birikmesi olan peteklerde üst kısımlar veya alt kısımlar ısınırken diğer kısımlar tam ısınamamaktadır. Cihaz her zamanki ayarında çalışır ancak ısıtma verimli olmaz.

Düzenli petek temizliği ve bakımı öncesi ve sonrası

3 – Sıcaklığı doğru ayarlamak

Sıcaklığı düşürmek en basit tasarruf yöntemidir. Akıllı kumandalar ile cihazınızı zaman ayarlı kullanarak istediğiniz sürelerde istediğiniz sıcaklıkta kullanabilirsiniz. Gece sabah kalktığınız süreye kadar 16 derece. Kalkıp işe gittiğiniz zamanı ise 18 derece ayarlayabilirsiniz. Artık telefonunuzda bir uygulama ile istediğiniz zaman aralığında istediğiniz sıcaklığa evinizi ayarlayıp maksimum verim ve tasarruf sağlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 20 derece oda sıcaklı ideal olarak kabul edilmektedir.

Ideal oda sıcaklığını 20 derece olarak kabul edilmektedir

4-Kullanmadığınız radyatörleri (petekleri) kapatınız.

Sık kullanmadığınız odalarınızda petekleri kapatıp sadece sürekli kullanılan odalarda açmak kombi cihazınızın sadece gereken odaları ısıtmasına ve tasarruflu çalışmasını sağlamaktadır. Mutfakta veya yatak odasında sürekli oturmuyorsanız

5- Evdeki ısı kaybını önleyin

Eğer evinizde yeterli ısı yalıtımı yoksa eviniz hem istediğiniz ısıya ulaşamayacak, hem de aşırı fazla yakıt kullanımı olacaktır. Haliyle böyle bir durumda evinizin duvarlarını, camlarını ve var ise çatınızın yalıtımını yaptırmanız gerekmektedir.

6 – Kombi cihazınızın montajı doğru mu?

Cihazınızın doğru yere ve doğru şekilde montajının yapılması cihazın doğru çalışmasında kilit rol oynamaktadır. Bu standartların neler olduğu satışı ve montajı yapan bayilerce bilinmektedir. Ancak bazı durumlar da yerin dar olması veya montajı yapan ustaların işini kolaylaştırmak istemesi nedeniyle balkon gibi açık alanlara veya evin salonuna kurulabilir. Bu gibi durumlarda balkon güzelce kapatılmalıdır. Bu da ekstra maliyet haliyle.

7 – Kombinizi sık sık kapama açma yapmamalısınız.

Enerji tasarrufu için en sık yapılan yanlışlardan biri cihazın sık sık açılıp kapanmasıdır. Sürekli açılıp kapanan kombi cihazı zamanla açma kapamadan dolayı yıpranmaktadır ve sürekli her açma işleminde cihaz ateşleme yaparak fazla enerji tüketmektedir. Kombi cihazları ayarlanan ortam ısısına geldiğinde otomatik kapanır ve ihtiyaç kadar çalışmaktadır. Burada kilit nokta cihazın sürekli açık olması, kullanılmayan radyatörlerin kapatılması, oda sıcaklığının ise 16- 20 derece arasında ayarlanması cihazın gerektiği kadar çalışmasına ve daha az enerji yakmasına neden olacaktır. Kombinin kapalı kalması, duvaların, tavanın ve tabanın hızlı soğumasına neden olacak, misal kombiyi kapattınız ve ev sıcaklığı 10 dereceye düştü diyelim. Kombi Oda termostatı 20 dereceye ayarlı. Cihaz 10 dereceyi 20 derece yapana kadar çalışacak. Cihaz sürekli çalışır vaziyette durduğunda, oda sıcaklığı 19 a düştüğünde otomatik olarak çalışacak ve 19 dan 20 ye 1 birim kadar çalışacak. Az çalışıp az enerji yakacaktır.

Isı ayarı yapılabilen radyatör vanası.

Kombi cihazının montajı ve gerekli bakımlarının zamanında yapılması, cihaza işinin ehli personelin müdahale etmesi gibi önlemler kilit rol almaktadır. Doğalgazın ve elektriğin aşırı pahalanması gibi kriterler de göz önüne alındığında ısıtma ihtiyacımızı minimuma indirmek gerekmektedir. Çok aşırı sıcak değil de konforlu ısıtma ve ihtiyaç kadar ısıtma sağlanarak faturalardan tasarruf edilmelidir.

Istanbul’un Bağcılar ilçesinde Oğuzhan teknik servis hizmetleri Anonim şirketi olarak tüm Istanbul geneline uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Bizlerle 0535 280 07 66 nolu numaradan ulaşarak 2022-2023 kış sezonunda enerji tasarrufu sağlamak ve kombi cihazınızdan maksimum verim almak amacıyla cihazınızın gerekli işlemlerini yaptırabilirsiniz. Her marka Kombi cihazınızın yıllık bakımı, petek ve tesisat temizliği, cihazın doğru ayarlanması, montaj kontrolü hizmetlerini tüm Istanbul geneline tam 20 yıldır vermekteyiz.