klima tercihi nasıl yapılır

Klima Tercihi Nasıl Yapılır? Evinize en uygun klima hangisidir?

Klima tercihi nasıl yapılır? Evinize göre klima hesaplaması ve evinize en uygun klima hangisidir? sorularının yanıtlarını bu yazı dizimizde anlatmaya çalışacağım.

Klima tercihi yapmadan önce klimayı evinizin hangi odası için istediğinize bir karar vermeniz gerekmektedir. Oturma odaları veya salonlar istatistikler göre en çok tercih edilen alanlardır. Oturma odanızda pencereye yakın bir yere klimanın iç ünite montajı yapılabilir. Bu konuyu başka bir makalede inceleyeceğiz.Burda üzerinde durmamız gereken husus klimayı montaj ettirmek istediğiniz alanın kaç metre küp hacime sahip olduğu ve odanın enerji kaybını en aza indirmek için uygulanan izolasyon yöntemlerinin kullanılıp kullanılmadığı.

Odanın havasının dışarıya çıkması veyahut içeriye dışarının havasının girebilmesi konuları izolasyon ve enerji kaybı ile ilgili husus. Genellikle kombi kullanılan evlerde önceden camlar pvc yapılmakta ve binanın dış cephesine izolasyon veyahut siding yapılmakta. Yani önceden izolasyon ve enerji kaybı işlemleri giderilmekte. Eğer klimayı taktığınız odanın izolasyonu yok ise ortama daha büyük bir klima almanız gerekecektir, daha büyük klima daha büyük enerji kaybı ve doğru orantılı olarak daha kabarık fatura olacaktır.

Evinize en uygun klima hangisidir?

Klimalar çalışma prensiplerine göre farklılık göstermektedir. Son yıllarda az yakan klimalar tercih edilmektedir. A sınıfı klimalar az yakan klimalardır. Fiyat olarak pahalıdırlar ancak enerji tasarrufu sağlaması ve çevreye zarar vermemesi açısından önemlidir. Eğer biraz daha uygun olsun diyorsanız B sınıfı bir klima alabilirsiniz.

Uygun BTU’da klima almak

Klimalar soğutulacak alanın hacmine göre seçilmektedir. Soğutacağınız alanın m3 üne uygun özellikte klima seçilmelidir. Odanızın büyüklüğüne ve soğutma ihtiyacınıza göre uygun btu da klima seçmelisiniz.

Yorum bırakın