En ucuz klima hangisidir?

Henry Ford’un bir sözü ile başlayalım bu makalemize, “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” Dolayısıyla bunu bu duruma da uyarlayabiliriz.  En Ucuz klima alacak kadar zengin değilim gibisinden. Tabi bu söz klima hususunda pek doğru olmayacaktır. Herkes ihtiyacına göre istediği klimayı almakta özgürdür. Zaten serbest piyasada da her keseye ve ihtiyaca uygun klima bulmak mümkündür.

En iyi klimaları Japonlar üretmektedir. Teknolojide adeta 22.yy ‘da yaşayan Japonlar klima konusunda da iddialılar. Piyasada bulunan Japon yapımı klimalar yıllarca sorunsuz çalışmakta ayrıca garanti ağı ve servis olarakta yaygın olmakta. Ancak fiyatları biz bu paraya danaya gireriz cinsinden.  O nedenle sanayilerde, zengin malikanelerinde tercih edilir.

Günümüzde klimanın her parçası Çin’de üretilmektedir . Düşük maliyet ile çoğu firma Çin’de ürettirmektedir klima yedek parçalarını. Montajını ise Türkiye’de yapmaktadırlar. Ayrıca teknoloji ve çalışma prensibi olarakta 2-3 farklı çeşit mevcuttur. Farklı gazlar ile çalışan 2 klima farklı rant sağlayabilmektedir.

Yorum bırakın